נחל תמרים

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הטופואים של אתרי הטיפוס באנציקלופדיה הם כלליים מאד ומכילים רק מידע ראשוני: איך מגיעים, מה אופי הטיפוס באתר וכו'. אין שום התחייבות שהמידע מדוייק או עדכני.

את המדריך המלא של אתרי טיפוס בישראל ניתן לרכוש בטיפוס אורבני או בכל קירות הטיפוס האחרים

נחל תמרים ממוקם בצפון מדבר יהודה זהו אתר עם כ-13 מסלולים, רובם טראד ומיעוטם ספורטיביים (רק שלשה). שניים מהמסלולים הם מסלולי מולטי-פיץ'. איזור המפל הוא במפנה מזרחי והוא נכנס לצל לקראת צהריים. הפילר הוא במפנה צפון מערבי, ומוצל רוב היום.

היסטוריה

המפל התחתון של נחל תמרים התגלה על ידי אלי רז, שקרא לו בשם הכללי מדי "פינת חמד". השם נחל תמרים (במקור ״אתר התמרים״) התקבל בגלל שלנחל לא היה שם רשמי במפות, ופתח הנחל יוצא ליד מטעי התמרים שצמודים לכביש.

הטיפוס בנחל תמרים החל בשנות ה-90 של המאה ה-20. פיליפ סטולט וקתרין דסטיבל. כוכבים גדולים של הטיפוס הצרפתי של שנות ה-90 הגיעו לטפס בישראל ופיליפ סטולט נסע לנחל ליום צילומים. הם בילטו מסלול של 5+ מימין לרחבת המפל כדי להצטלם על רקע ים המלח. באותה הזדמנות גם פתח פיליפ סטולט את ה"קלצ'ניקוב" (לכבוד הרובה של יואב ניר שאז היה בצבא, במדור טג"ח). זה היה אחד המסלולים הקשים בארץ אז. באותו ביקור הם גם טיפסו בעין פארה ופתחו שם מסלולים, ביניהם את ה"ג'רמיה".

על אותו מסלול מבולט הצטלמה גם איזבל פטיסייה, שכונתה "La belle Isabelle", וגם היתה כוכבת גדולה באותם ימים.

איך מגיעים

מפה והגעה למצוק

נוסעים על כביש 90 מכיוון ירושלים דרומה בין אבני קילומטרים 265-266 קצת אחרי מכללת אבנת יש מטע תמרים בצד שמאל. בסוף המטע השני יש שביל שפונה שמאלה למטע, אפשר לחנות בשולי דרך הגישה למטע.

חוצים את הכביש ועולים במעלה הערוץ. יש מפל קטן שאפשר לעקוף משמאל, ואחרי כמה בולדרים מגיעים לרחבה שמתחת למפל התחתון הגדול של נחל תמרים. עולים בשביל הירוק עד המצוק או המפל.

ציוד

המסלולים הינם בעיקר טראד ולכן יש צורך באבני עיגון. רוקים, טריקמים וגם הקסים עשויים להיות שימושיים. פרנדים הם לא פתרון מומלץ במדבר יהודה, כיוון שהסלע הוא בעיקר גיר.

חבל יחיד באורך 60 מטר יספיק לירידה מכל המסלולים אך חבל כפול יכול לעזור בהפחתת החיכוך במסלולי מולטי-פיץ' וגם לגלוש בפיץ' אחד. מעל המפל יש תחנות. במפל יש רק זוג בולטים בדרך, שהם התחנה של הקלצ'ניקוב.

12-14 ראנרים למי שמתכונן לטפס בפיץ' אחד. למי שמתכונן לחלק 8-10 יספיקו.

ירידה

אפשר לגלוש מכל המסלולים, כדאי לקחת חבלים להשארה על מסלולים שאין בהם מיילונים, במפל אי אפשר לסמוך על זה שיהיו מיילונים כי גולשים לפעמים מפרקים את המיילונים בגלישה.

בראש הפילאר יש תחנה עם שרשרת. באמצע הפילר יש תחנה עם מיילונים ואפשר לגלוש ממנה את החצי התחתון.

אפשר לרדת מהפילאר גם בהליכה. ממשיכים דרומה על מדף סלע עד לדרדרת ויורדים בה. זו דרדרת לא נעימה וחשוב להזהר מדרדור אבנים על הפרטנר שלכם. מומלץ בשני שליש התחתונים של הירידה להצמד לסלע בימין.

גיאולוגיה

  • מסלע: הסלע באתר הוא דולומיט של תצורת תמר מגיל קנומן (100-94 מ"ש).
  • מבנה: האתר מצוי במצוק ההעתקים וכראוי למיקומו הוא ממוקם ממש בין העתקים גדולים. באזור זה ניתן לראות (בעיקר מהכביש) כי המצוק בנוי ממדרגות ובין המדרגות מופיעים מישורי העתק. ערוץ הנחל שמעל למפל התחתון מתחתר במקביל לאחד מן ההעתקים הללו.

המסלולים

המסלולים ממוספרים מימין לשמאל

המפל והקיר שמימינו

מסלול 1. 5b. כ-100 מטר מימין למפל במורד הנחל זוג סדקים הימני מביניהם.

מסלול 2. 5b. כ-100 מטר מימין למפל במורד הנחל זוג סדקים השמאלי מביניהם.

מסלול 3. 5c+. כ-50 מטר מימין למפל מיד אחרי הסיבוב בסדק.

מסלול 4. 6b/c. טופ-רופ ממסלול 3 על הפייס משמאל לסדק של מסלול 3.

מסלול 5. 5b מבולט, עם 4 בולטים, בולט ראשון 8 מטר בערך. זוג בולטים בתחנה עם מיילון. יש לו המשך קל, של 4+, בערך, לא מבולט וללא תחנה מוכנה, רק בולדר נוח לקשירה. שני הפיצ'ים יחד - 46מ׳.

מסלול 6. 6b סדק אגרופים מימין למפל, דורש נעילות ידיים. תחנה עם שרשרת.

בין מסלולים 6 ו-7 פייס עדין, בדירוג 6a בערך, שטופס כמה וכמה פעמים בטופ-רופ אבל הובל רק פעם אחת ע"י אבנר רוטשילד על רוקים קטנטנים + שני פיטונים אשר לא הושארו במקום אלא נוקו ע"י המטפס השני - אנדריאה.

מסלול 7. 6a סדק ענק מימין למפל חריץ רחב.

מסלול 8. האלכסון - 6a - עולה באלכסון בסדק הימני של המפל עד שנהיה חריץ אחד עולה לזוג הבולטים ומשם בארובה ולמעלה.

מסלול 9. 7b+ קלצ'ניקוב עולה בקו הבולטים עד שמגיע לסדק וממשיך לזוג בולטים.

מסלול 10. המפל - 5b - עולה בסדק השמאלי של המפל וכמו מסלול 8.

מסלול 11. 5c מסלול מבולט על סלע מתפורר 15 מטר משמאל למפל. זוג בולטים בתחנה עם מיילון.
מבט אל הפילאר מהרחבה שמתחת למפל

מסלול 12. 6c מסלול מתפורר על הקיר של הפילר (ממול המפל) על חריץ ימינה מהפילר.

מסלול 13. 5c הפילר, המסלול הכי פופולרי באתר עולה מצד ימין לפילר בחריץ. יש בולט אחד בתור עגינת כיוון, בולט כימי ובולט נוסף עם מיילון באמצע ותחנה עם שרשרת למעלה. שימו לב, הסלע נראה מתפורר (למרות שהוא לא) וזה עשוי להיות קצת מפחיד.


תרמו לדף זה: מיכה יניב, שמוליק ואחרים...