המועדון האלפיני

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

המועדון האלפיני, או בשמו המלא מועדון אלפיני לישראל היה עמותה רשומה, שמטרתה קידום ספורט הטיפוס בישראל. המועדון הוקם בשנת 1939 ונקרא בתחילה "המועדון האלפיני הארץ-ישראלי". המועדון נוסד ע"י משה (מוסא) חבצלת (1904-1981), שהיה גם הנשיא הראשון של המועדון, ועיקר חבריו היו עולים מאירופה, שרצו מועדון סקי. מפאת המחסור באתרי סקי באזורנו, עברו לטיפוס אלפיני, שבתורו הפך לטיפוס סלע. אנקדוטה מעניינת היא שהאמיר עבדאללה, סבו של המלך חוסיין, היה חבר במועדון האלפיני הארץ-ישראלי.

לאורך השנים עמדו בראש המועדון מדריכים ומטפסים מנוסים כמו גידי הולנדר, אלון ניוטון, אמנון שילוני, לירון אקסלרוד, מיכה יניב, יותם אורחן, נמרוד נחמיאס, גילי טנא ואחרים. בשנת 2018 החליט המועדון לשכור מנכ״ל בתשלום.

בשנת 2011 שונה שם המועדון באופן רשמי ל״מועדון המטפסים הישראלי״, במטרה לפנות יותר למטפסים ספורטיביים ומטפסי קירות (רוב המטפסים בישראל, מן הסתם) ופחות להצטייר כמי שפונה למטפסים אלפיניים בלבד.

בשנת 2018 התקבל המועדון כגוף המייצג את כל ספורט הטיפוס בישראל: ספורטיבי, תחרותי ואלפיני. המועדון התקבל במקום איט״ס (לאחר שנים של עבודה מאומצת) כחבר ב-IFCC והוא כיום אחראי גם על ליגת התחרויות הישראלית, על נבחרת ישראל ועל השתתפות בתחרויות בינלאומיות. המועדון שינה את שמו מספר פעמים והיום הוא התאחדות הטיפוס הישראלי.

מטרות המועדון האלפיני הישראלי, כפי שהן מופיעות באתר העמותה:

 • לפתוח אתרי טיפוס חדשים ולהוסיף מסלולים חדשים לקיימים.
 • לפתח את המודעות לערכי הטבע והשמירה עליהם אצל חבריו.
 • לשפר את המקצועיות והבטיחות של המטפסים ושל אתרי הטיפוס בארץ (וקצת מסביב).
 • לפתוח בפני חבריו את הדרך להכיר סוגי טיפוס שונים מבלי להיגרר למשכנתא חדשה.
 • להגדיל את כמות המטפסים הפעילים בארץ.

המועדון פועל במישורים הבאים על מנת לקדם את מטרותיו:

 1. המועדון מקיים מגעים רצופים עם רשויות מקומיות (אילת, ירושלים) ועם רשות שמורות הטבע על מנת לקדם פתיחה של אתרים חדשים (בשנת 2005 אושרו לטיפוס חלק מהצוק הדרומי בעין פארא ומצוק זנוח בשפלת יהודה).
 2. המועדון מפתח אתרי טיפוס חדשים וקיימים לשיפור ושמירה על בטיחות המטפסים: בשנת 2004-2005 נפתח אתר זנוח, צוק היונים ועוד מסלולים רבים בגיתה. ב-2007 בוצעה תחזוקה מלאה של אתר בית אריה, נפתח החלק המערבי של מצוק גיתה וב-2008 נוספו מסלולים רבים ברכס רמים כמו גם בשאר אתרים בארץ.
 3. המועדון הוסמך בלעדית על ידי רשות שמורות הטבע והגנים להסמיך מבלטים ולבלט אתרי טיפוס שנמצאים בתחום שמורות טבע.
 4. המועדון מקיים כנסים, מופע האביב, השתלמויות והרצאות בנושאים שונים, ביניהם בטיחות, טיפוס ואקולוגיה ועוד.
 5. למועדון אתר האינטרנט ובו פורום פעיל המשמש במה לדעות, החלפת מידע, פרסום וקידום גופים בעלי זיקה לטיפוס ועוד. מאז תחילת 2008 באתר גם גייד-בוק (מדריך מסלולים) מקוון (באנגלית) שכולל טופואים של מסלולים בחלק נרחב מאתרי הטיפוס בארץ.
 6. המועדון תומך ביציאת מטפסים למחנות טיפוס מרוכז בחו"ל.
 7. המועדון מעניק שירותים לחבריו: שליחת נעליים לתיקון (resole), ביטוח תאונות אישיות הנחות בחנויות טיפוס ועוד.
 8. המועדון מפיץ עלון תקופתי שבו סיפורים, מאמרים ומידע מקצועי.

לצערינו הרב, המועדון איבד מספר חברים בתאונות טיפוס בארץ ובעולם. דניאל פייקס באלפים בשנת 1989, ושנה לאחר מכן את בני אגור, דב מלי, גבי מנובלא ויעקב (יוקי) פרג באסון פאמיר, ואת יצחק (צוציק) זיגלר בתאונה באלפים.


תרמו לדף זה: מיכה יניב, דורון בר, ואחרים...