גלבוע

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הטופואים של אתרי הטיפוס באנציקלופדיה הם כלליים מאד ומכילים רק מידע ראשוני: איך מגיעים, מה אופי הטיפוס באתר וכו'. אין שום התחייבות שהמידע מדוייק או עדכני.

את המדריך המלא של אתרי טיפוס בישראל ניתן לרכוש בטיפוס אורבני או בכל קירות הטיפוס האחרים

המצוק של הגלבוע, שנקרא לעיתים המצוק הנסתר, אינו גבוה (עד 12 מ'), ובו כ-21 מסלולים רובם קלים (5c-6a). המצוק בצל משעות הצהריים. לאחר גשם ראשון המצוק הופך בוצי וחלקלק למשך כמה ימים. היזהרו לא להחליק!

המצוק כמעט ולא נראה משום כביש ולכן התגלה מאוחר יחסית. המצוק התגלה לראשונה ע"י יפתח נבות ב 1995. רוב המסלולים טופסו לראשונה ע"י יפתח ואמיר נבות ואחרים ע"י חנינא קליא אמוץ זיו-אב ואלון הוד. לאחר שהתגלה ופורסם הוא הפך פופולרי מאוד בקרב מטפסי האזור בגלל הגישה הנוחה. בפרט הוא הפך פופולרי בקרב חברות הדרכת הטיפוס וכו’ בתקופת פריחתן.

גיאולוגיה

סוג הסלע הוא גיר וגובה המצוק כ 12 מטר. אופי המסלולים בהתאם. חלקם תלולים וחלקם סלאביים. האחיזות במסלולים התלולים הן בעיקר כיסים, חדים למדי.

דרוגים: 3-7a . סה"כ 21 מסלולים. מסלולים 17-20 הם הטובים ביותר לטעמי.

איך מגיעים

איך מגיעים: הגישה היא מדרך נוף גלבוע (כביש מס’ 667) + כניסה קצרה בדרך עפר אותה אפשר לעשות רגלית או ברכב. היכן לרדת מהכביש: אם באים מכביש 6666 (העליה למעלה גלבוע), זו הדרך השניה מימין (הראשונה אחרי שהכביש משנה מגמה מעליה לירידה). אם באים מהכיוון השני, בערך ק"מ אחרי שעוברים את הברקן הכביש נכנס שוב ליער (ואז מתעקל ימינה). אחרי כמה מאות מטרים הוא יוצא מהיער וחוצה ערוץ רחב. במקום בו הוא נכנס שוב ליער יש מעבר פרות, הפניה לדרך עפר היא מיד אחריו (ימינה). בדרך עפר: אחרי מעבר הפרות (כ 30 מהפניה מהכביש) יש פיצול- קחו ימינה. אחרי כמה מאות מטרים יש רחבה בה אפשר לחנות. ראש המצוק כ 30 מ’ מתחת לדרך. אפשרות שניה היא לקחת שמאלה בפיצול ואז ימינה ושוב ימינה ולהגיע למצוק מלמטה.

מפת הגעה

ציוד

כיוון שהמצוק קטן למדי, חבל של 30מ' יספיק לגמרי. העיגונים, על העצים, או על גשרים גדולים בראשי המסלולים.

אין בולטים באתר. חלק מהמסלולים ניתנים להובלה טבעית (מסלולים 1,5,6,11,13,16,18,19 הובלו בעבר), אך בד"כ הטיפוס נעשה בטופ-רופ. כמעט מעל כל מסלול יש גשרים גדולים בהם ניתן להשתמש לעגינה. בחלק מהמסלולים ניתן לעגון על עצי האורן (הקפידו לקשור לחלק התחתון. עצי אורן לא מחוברים חזק לקרקע!). במרבית המקרים עגינה אחת יכולה לשמש למספר מסלולים שכנים, מה שעושה את הטיפוס בטופ-רופ נוח למדי.

המקומיים מבקשים לא לתקוע בולטים באתר זה! אופי המקום לא מצדיק בילוט!

המסלולים

למסלולים אין שמות, והם ממוספרים כאן משמאל לימין:

מיקום המצוקים והמסלולים

1) הפינה הקלה 3

2) 5+

3) 6b

4) שיווי משקל 6b

5) הסלב השמאלי 4

6) הסלב 5-

7) 6a

8) 6b

9) 5+

10) חד 6c

11) שיטת האלכסון 6a+

12) בציפורניים 6c

13) הובלה קלאסית 5

14) אפור 6a

15) אדום 5+

16) חום 5

17) הקשה 6b

18) הקל 6a (הוורסיה הישרה: 7a)

19) החריץ 6a+

20) החרוב 7a

21) המוזר 6b+

מיקום המצוקים והמסלולים
מיקום המצוקים והמסלולים
מיקום המצוקים והמסלולים
מיקום המצוקים והמסלולים

תרמו לדף זה: אמיר נבות, מיכה יניב, דורון בר ואחרים...