מטאורה

מתוך Climbing_Encyclopedia
גרסה מ־10:40, 21 בפברואר 2016 מאת מיכה יניב (שיחה | תרומות) (יצירת דף עם התוכן "==כללי== מטאורה (יוונית Μετέωρα) ש) הוא איזור של כשישים עמודי אבן מרשימים שבראש חלק מהם בנו...")
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

כללי

מטאורה (יוונית Μετέωρα) ש) הוא איזור של כשישים עמודי אבן מרשימים שבראש חלק מהם בנויים מנזרים אורתודוקסיים. מטאורה נמצאת במחוז תסליה במרכז יוון. המנזרים נבנו בימי הביניים, מתחילת המאה ה-11. חלקם נראים כתלויים באמצע השמיים (מכאן השם ״מטאורה״ - ביוונית : "אמצע השמיים". מטאורה, הוא תא שטח קטן באופן מפתיע. למטפסים - אפשר להגיע לשם ברכבת מאתונה, ולהסתובב ברגל בכל האיזור.

סלע

הטיפוס הוא על סלע קונגלומרט (מה שקוראים בעברית ״תלכיד״) אבל מאד מוצק. זה סוג של אבן חול שמשובצים בה חלוקי נחל בכל מיני גדלים - די מגניב. המטריקס (כלומר החול, עם הגרגרים הקטנים) נותן חיכוך די טוב, והחלוקים, אם הם בולטים - משמשים כאחיזות בולטים, ואם הם נפלו - משאירים אחריהם פוקטים נחמדים.

מסלולים

מסיבות היסטוריות יצא שיש שתי קבוצות של מסלולים במטאורה: מסלולים שנפתחו בשנות ה-80 על ידי קבוצה של מזרח גרמנים, שבילטו כמו במזרח גרמניה, כלומר - בולט כל 6-10מ׳, ורק אם ממש חייבים. בקבוצה הזו מסלולים בדרגות קושי קלות ובינוניות. כלומר, נניח, עד 6b-c.

אלו מסלולים לא קשים, אבל הבילוט מפחיד טילים. מדי פעם אפשר למצוא מקום להוסיף אבן עיגון, אבל לא הרבה.

המסלולים האלו נמצאים בגיידבוק הישן, שקשה מאד להשיגכ (ליורי דורון יש עותק מהוה).

הקבוצה השניה אלו מסלולים שנפתחו סביב תחילת המילניום (קצת לפני וקצת אחרי) והם מבולטים בסטנדרט יותר נוח לנו (בולטים קצת יותר צפופים) אבל אין הרבה מתחת ל-7a-b. המסלולים האלו נמצאים בגיידבוק החדש שאני חושב אפשר למצוא ברשת.

זוהי חלוקה לא מדוייקת, ולא שלמה, אבל היא נותנת תמונה כללית על סגנון המסלולים במטאורה.


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...