נישאות

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

נישָאוּת או נישָאוּת טופוגרפית (באנגלית: prominence, relative height או autonomous height) היא המידה שבה בולטת פסגה מעל סביבתה. תכונה זו משמשת למיון של הרים ופסגות כ"ראשיים" או "משניים". ככל שפסגה בולטת יותר מעל סביבתה, כך היא נחשבת יותר כפסגה "ראשית". נישאות נמדדת ביחידות אורך (מטרים, למשל).

הגדרות

קיימות מספר הגדרות שקולות לנישאות של פסגה:

  • הנישאות של פסגה היא הגובה של הפסגה מעל קו הגובה הנמוך ביותר המקיף אותה ואינו מקיף אף פסגה גבוהה יותר.
  • נאמר כי הנישאות של פסגה היא P מטרים, אם כדי להגיע לנקודה גבוהה יותר, עלינו לרדת מן הפסגה P מטרים לפחות. המשמעות של הגדרה זו היא שלנקודה הגבוהה בכל אי (או מסה יבשתית אחרת) הנישאות היא בדיוק הגובה מעל פני הים (אם, כמקובל, לא מחשיבים את המדרונות שמתחת לפני הים). הנישאות של פסגת האברסט היא 8848מ' והיא הנקודה הנישאת ביותר על פני כדור הארץ.
  • לכל רכס ניתן לתאר את קו הרכס כחיבור של הנקודות הגבוהות ביותר ברכס. הנקודה הנמוכה ביותר של קו הרכס בין שתי פסגות היא אוכף או פאס. האוכף הגבוה ביותר מבין האוכפים על קוי הרכס היוצאים מפסגה נקרא אוכף המפתח (key col) של הפסגה. הנישאות היא הפרש הגובה בין הפסגה לאוכף המפתח שלה.

הגדרות נוספות

יש המעדיפים להתייחס לנישאות יבשה (dry prominence). מדד זה דומה לנישאות (או נישאות רטובה, למעשה) אך מתעלם לחלוטין ממים. מכאן שהנקודה הנמוכה ביותר לחישוב הנישאות אינה פני הים, אלא קרקעית הים. על פי מדד זה, האברסט אינו ההר הגבוה ביותר (או בעל הנישאות הגבוהה ביותר) אלא הר הגעש מאונה קיאה (Mauna Kea) שבהוואי. גובהו אמנם רק 4,205מ' מעל פני הים, אבל עומק האוקיינוס השקט בסביבתו הוא כמעט 6ק"מ. יוצא שהמאונה קיאה מתנשא יותר מעשרה קילומטרים מעל בסיסו, ואם לדייק, 10,203מ'. אם בודקים מהו ההר בעל הנישאות הגבוהה ביותר, זהו ההר הכי גבוה בעולם.

בעיות

השימוש בנישאות כמדד בלעדי לקביעת חשיבותה של פסגה זוכה לביקורת רבה. יש לכך מספר סיבות, אבל העיקרית שבהן היא שההגדרה היבשה מתייחסת לגובה שצריך לרדת, ואינה משקללת כלל את המרחק של אוכף המפתח מן הפסגה. כך למשל, לפי ההגדרה היבשה, המקינלי, באלאסקה, שהוא ההר הגבוה ביותר באמריקה הצפונית (אחת משבע הפסגות), הוא פסגה משנית של האקונקאגואה, הפסגה הגבוהה באמריקה הדרומית. אוכף המפתח של המקינלי נמצא בניקרגואה, במרכז אמריקה, כ-7450ק"מ משם.

חשיבות הנישאות

הנישאות משמשת מדד אובייקטיבי להפרש הגובה שיש לטפס כדי להגיע לפסגה. למדד אובייקטיבי זה יש מתאם גבוה עם החשיבות של הפסגה, שהיא מדד סובייקטיבי. מסתבר שבמרבית המקרים פסגה מרשימה יותר ככל שהיא נפרדת יותר מהרים בגובה דומה או גבוהים יותר, וככל שהיא גבוהה מעל סביבתה. פסגות עם נישאות נמוכה ייחשבו ברוב המקרים פסגה משנית של הר גבוה יותר, או פסגה ראשית, אבל לא חשובה. יוצא שהגובה פחות משמעותי מהנישאות בקביעת ה"חשיבות" של הר.

לדוגמה, לפסגה המשנית של האברסט, בגובה 8749, יש נישאות של 10מ' בלבד. היא אכן נחשבת פחות מפסגת ה-K2, למרות שהיא גבוהה ממנו. פסגת ה- K2, שנחשבת הפסגה השניה בגבהה בעולם, היא בגובה של 8611מ' "בלבד", אבל עם נישאות של 4017מ'.

למעשה, רק הרים עם נישאות ניכרת, נחשבים פסגות ראשיות או עיקריות.

באלפים, למשל, נקבעה על ידי ה-UIAA רשימה של 82 פסגות "רשמיות" שגבהן מעל 4000מ'. במקרה זה "רשמיות" אבל לא "ראשיות". הרשימה כוללת מספר רב של פסגות משניות בעלות נישאות נמוכה, אך חשובות מבחינת טיפוס. פסגות משניות מצויינות ככאלה ברשימה זו, והן מוגדרות כפסגות בעלות נישאות של פחות מ-100 מטר.תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...