נחל עמוד

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מצוק זה נמצא בשמורת טבע והטיפוס בו אסור. המדריך מובא כאן אך ורק כחלק מתיעוד היסטורי של הטיפוס בישראל.

אתרי טיפוס מותרים מקובצים בקטגוריה: אתרים בישראל

את המדריך המלא של אתרי טיפוס בישראל ניתן למצוא באתר מועדון המטפסים הישראלי (לשעבר - המועדון האלפיני).

צילום העמוד מהכריכה של הגיידבוק ההיסטורי

נחל עמוד היה מאתרי הטיפוס הגדולים של הצפון במהלך שנות ה-70 ותחילת שנות ה-80 של המאה ה-20. יש בו כ-35 מסלולים שטופסו ותועדו. כולם בטראד. מרבית המסלולים קלים, ביחס למה שמטפסים ספורטיביים רגילים אליהם היום. הדירוגים נעים בין 3 ו-6 (בדירוג UIAA).

המסלולים הם של פיץ' אחד, והם פזורים לאורך שתי הגדות של הנחל, רובם מצפון לכביש.

בקטע הזה הנחל זורם כמעט בדיוק דרומה, והמצוקים במפנה מזרחי ומערבי. אז בבוקר אחד מהם בצל, ואחה״צ - השני.

מיקום

המצוקים של נחל עמוד פרושים לאורך כל הנחל. בעיקר טיפסו באיזור של העמוד עצמו. משני צידי הנחל. ההגעה קצרה מאד מכביש מס. 8077, שעולה מהכנרת לחוקוק. מחנים את האוטו במקום שבו הנחל חוצה את הכביש, והולכים במעלה הנחל.

מפת הגעה

היסטוריה

הטיפוס בנחל עמוד החל בשנות ה-70 של המאה ה-20, כשהמטפסים המובילים של אז, כמו אלי רז (מעין גדי) ואחרים

גיאולוגיה

העמוד בנוי מגיר קשה עם עדשות צור. סלע זה משתייך לשכבה המכונה תצורת בר כוכבא והיא מגיל איאוקן (כ 40 מיליון שנה). תצורה זו בונה את כל צוקי הגדה המזרחית של נחל עמוד וגם את המצוק המזרחי של יובלו הקרוי נחל עכברה. גם מצוק הארבל בנוי מאותם סלעים. מראש הצוקים משתפלת השכבה מזרחה לכיוון הכנרת. עד אזור העמוד נחל עמוד זורם ממערב לשכבת הגיר הקשה של תצורת בר כוכבא אך באזור העמוד הנחל חוצה את השכבה ויוצר בה את הקניון התחתון שלו ואת העמוד. כלומר - באיזור זה יש מצוקים (ובהם מסלולי הטיפוס) בשתי הגדות של הנחל. זהו האיזור שמטפסים בו. את נחל עמוד חוצים קוי העתק רבים שכיוונם ניצב עד תת ניצב לכיוון הערוץ. לצד אחד מקוי ההעתק התחתר ערוץ שגרם לקו ההעתק להיוותר כקיר סלע דק וגבוה. קיר סלע זה קורס עם הזמן וחלקיו מוטלים לצד העמוד. העמוד הוא בעצם שארית קיר זה, את מישור השבר שגרם להווצרות הקיר ניתן לראות בתחתית העמוד ובעיקר מעט דרומה בגדה שממול.

המסלולים

באתר כ-35 מסלולים היסטוריים. לא מבולטים.

המדריך המקורי של נחל עמוד


תרמו לדף זה: מיכה יניב, אנדריאה ענתי, ליאור אנמר ואחרים...