מטרהורן

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
המטרהורן
ציור של גוסטב דורה המתאר את המטפסים הראשונים המגיעים אל פסגת המטרהורן

מטרהורן (בגרמנית: Matterhorn, באיטלקית: Monte Cervino) הוא הר באלפים השוויצריים, על גבול שווייץ-איטליה. גובהו של המטרהורן 4478מ'. הפרופיל המרשים שלו בולט למרחוק והוא אחד ההרים המוכרים ביותר באלפים, ובעולם. הפייס הצפוני שלו, עם הפרש אנכי של כ-1200מ', הוא אחד מששת הקירות הצפוניים הגדולים של האלפים (האחרים הם הצ'ימה גראנדה די לאבארדו, האייגר, הגראנד-ז'וראס, הדרו ופיצו בדילה).

פירוש שמו של ההר בגרמנית הוא פסגת האחו (Matte - אחו, Horn - פסגה מחודדת). באיטלקית פירוש השם הוא הר האיילים, ואם מתחשבים בצורת ההר, כנראה שהכוונה היא ל"הר הקרן" (Cervus בלטינית - אייל).

למטרהורן שתי פסגות. הפסגה השוויצרית, בגובה 4478מ' והפסגה האיטלקית, בגובה 4476מ'. שתי הפסגות נמצאות על הגבול בין איטליה לשוויץ ושמותיהן אינם מייצגים מידע גיאוגרפי כי אם היסטורי, של הטיפוס על ההר. שתי הפסגות מחוברות ביניהן בסכין סלע של כ-100מ'.


מטרהורן היה ההר האחרון מבין הרי האלפים העיקריים שפסגתו נכבשה (בשנת 1865). לכך תרמו התלילות שלו והקושי הטכני שבטיפוס עליו, וגם החשש לנסות בכלל, לאור מספר המטפסים שנהרגו בתאונות כשניסו לטפס עליו. הוא גם אחד הקטלניים שבהם: יותר מ-500 אלפיניסטים נהרגו בנסיון לטפס עליו.

מסלולים

המסלול הרגיל - הורנלי

הדרך המקובלת לטיפוס על המטרהורן מתחילה בעליה ברכבל עד לגובה 3260מ'. הולכים לבקתת הורנלי (Hornli hut) המגישה ארוחות חמות ונותנת אפשרות לינה. משם ממשיכים בטיפוס על ההר. המסלול אורך כיום ויש בו פיצ׳ים של 5c-6a.

ארט דה ליון

מתחילים מהעמק בצד האיטלקי, עולים לקו הרכס בין איטליה לצרפת ועליו ממשיכים לפסגה.


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...