טרברסה

מתוך Climbing_Encyclopedia
גרסה מ־00:13, 25 ביולי 2007 מאת מיכה יניב (שיחה | תרומות) (קריאה נוספת)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

טרוורסה היא קטע בטיפוס שבו ההתקדמות היא ימינה או שמאלה תוך שמירה על אותו מפלס.

באנגלית ובצרפתית: traverse

אנו מכירים מספר סוגי טרוורסות:

טרוורסה רגילה

מעבר בין מערכת עגינות/קו מסלול אחד לאחר בצורה אופקית – טיפוס לרוחב (חפשי או מלאכותי): כמו בהובלה. טרוורסה יכולה להיות על מדף, לאורך חריץ אפקי או אלכסוני או פשוט על סלאב. בכל מקרה הסיבה לעשות טרוורסה היא שהקו הישר של המסלול אינו ממשיך או שהוא קשה מדי (גג, שלילי, פייס חלק וכו'). דוגמה נפוצה היא מסלול העוקב אחרי חריץ או מערכת חריצים עד שהיא נגמרת, ואז עובר בטרוורסה וממשיך בחריץ אחר.

טרוורסת מטוטלת (pendulum traverse)

שיטה בה על מנת לעבור להמשך המסלול יש צורך תחילה לרדת/לגלוש מתחנה או עגינה באמצע המסלול, ולבצע "מטוטלת" עד להגעה למסלול המקביל. מכאן המוביל ממשיך לטפס כרגיל, כאשר השני נשאר לאבטח מאותה תחנה. אם המוביל יכול להמשיך לטפס עד מעל הגובה של המאבטח, יוכל המאבטח לבצע מטוטלת ישירות מהתחנה, ולהמשיך לטפס רגיל (בתנאי שהמוביל הקליפ רק חבל אחד ויש חבל אחר היורד מן התחנה העליונה), אם המוביל לא עבר את גובה התחנה באופן משמעותי, ייאלץ השני לבנות תחנת גולש אחרון ולגלוש נמוך מספיק, עד לנקודה ממנה יוכל לבצע את המטוטלת בבטחה!

מקובל כי טרוורסת מטוטלת היא שיטה הדורשת זמן רב יותר, מיומנות גבוהה וציוד נוסף. יש שיגידו שגם פוגעת בסגנון, כי זה לא טיפוס חפשי. שיטה זו אינה מועדפת, ותבוצע רק כשאין אפשרות מעשית לטרוורסה רגילה. במסלולי טיפוס מלאכותי מקובלת טרוורסת מטוטלת.

טרברסה טירולית (Tyrolean traverses)

שיטה למעבר ממצוק אחר למצוק שני או לחזור למצוק לאחר שטיפסנו עמוד נפרד מצוק לעמוד נפרד. גולשים ממצוק אחד, ומשאירים חבל אחד קשור לעגינה. מובילים את המצוק השני ומותחים את החבלים כשהם מחוברים כמו בגולש אחרון. עכשיו ניתן לעבור בחזרה כמו באומגה, ולמשוך את החבלים.

קריאה נוספת

טרוורסת מטוטלת על ה-El Capitan

תיאור מפורט של טרברסה טירולית


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...