הבדלים בין גרסאות בדף "טרברסה"

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
(טרברסה טירולית (Tyrolean traverse))
 
(4 גרסאות ביניים של אותו משתמש אינן מוצגות)
שורה 1: שורה 1:
'''טרברסה''' (באנגלית ובצרפתית: traverse) היא קטע בטיפוס שבו יש מעבר שהוא יותר לצדדים ופחות למעלה. מקור המילה בפועל הלטיני traversare שפירושו - לחצות לצד השני.
+
'''טרברסה''' (באנגלית ובצרפתית: traverse) היא קטע ב[[טיפוס]] שבו יש מעבר שהוא יותר לצדדים ופחות למעלה. מקור המילה בפועל הלטיני traversare שפירושו - לחצות לצד השני.
  
 
אנו מכירים מספר סוגי טרברסות בטיפוס:
 
אנו מכירים מספר סוגי טרברסות בטיפוס:
 
==טרברסה רגילה==
 
==טרברסה רגילה==
[[תמונה: traverse.jpg|left|200px]]
+
[[תמונה: traverse.jpg|שמאל|ממוזער|200px|בטופו של ה-Pilar of Wisdom, בוואדי ראם, יש ארבע טרוורסות גדולות]].
 
+
קטע ב[[מסלול]] בו ההתקדמות היא אופקית ולא אנכית, כמו שהיינו מצפים. ב[[הובלה]] ב[[טיפוס חפשי]] או [[טיפוס מלאכותי|מלאכותי]] טרברסה יכולה להיות על מדף, לאורך חריץ אפקי או אלכסוני או פשוט על [[סלאב]]. בכל מקרה הסיבה לעשות טרברסה היא שהקו הישר של המסלול אינו ממשיך או שהוא קשה מדי (גג, [[שלילי]], [[פייס]] חלק וכו'). דוגמה נפוצה היא מסלול העוקב אחרי חריץ או מערכת חריצים עד שהיא נגמרת, ואז עובר בטרוורסה וממשיך בחריץ אחר.
קטע ב[[מסלול]] בו ההתקדמות היא אופקית ולא אנכית, כמו שהיינו מצפים. ב[[הובלה]] ב[[טיפוס חפשי]] או [[טיפוס מלאכותי|מלאכותי]] טרברסה יכולה להיות על מדף, לאורך חריץ אפקי או אלכסוני או פשוט על [[סלאב]]. בכל מקרה הסיבה לעשות טרברסה היא שהקו הישר של המסלול אינו ממשיך או שהוא קשה מדי (גג, שלילי, [[פייס]] חלק וכו'). דוגמה נפוצה היא מסלול העוקב אחרי חריץ או מערכת חריצים עד שהיא נגמרת, ואז עובר בטרוורסה וממשיך בחריץ אחר.
 
  
 
בתמונה ה[[טופו]] של Pilar of Wisdom, ב[[וואדי ראם]] בירדן. מסלול עם ארבע טרוורסות גדולות.
 
בתמונה ה[[טופו]] של Pilar of Wisdom, ב[[וואדי ראם]] בירדן. מסלול עם ארבע טרוורסות גדולות.
 
 
 
  
  
שורה 27: שורה 23:
  
 
==טרברסת מטוטלת (pendulum traverse)==
 
==טרברסת מטוטלת (pendulum traverse)==
[[תמונה: pendulumtraverse.jpg|left|230px]]
+
[[תמונה: pendulumtraverse.jpg|שמאל|ממוזער|200px|בטופו של ה-Nose, ביוסמיטי, יש כמה טרברסות מטוטלת]].
 
+
שיטה בה על מנת לעבור להמשך המסלול יש צורך תחילה לרדת/[[גלישה|לגלוש]] מ[[תחנות|תחנה]] או [[עגינות|עגינה]] באמצע המסלול, ולהתנדנד ב"מטוטלת" עד להגעה למסלול המקביל. מכאן ה[[הובלה|מוביל]] ממשיך לטפס כרגיל, כאשר השני נשאר ל[[אבטחה|אבטח]] מאותה תחנה. אם המוביל יכול להמשיך לטפס עד מעל הגובה של המאבטח, יוכל המאבטח לבצע מטוטלת ישירות מהתחנה, ולהמשיך לטפס רגיל (בתנאי שהמוביל הקליפ רק [[חבלים|חבל]] אחד ויש חבל אחר היורד מן התחנה העליונה), אם המוביל לא עבר את גובה התחנה באופן משמעותי, ייאלץ השני לבנות תחנת [[גולש אחרון]] ולגלוש נמוך מספיק, עד לנקודה ממנה יוכל להתנדנד על המטוטלת בבטחה!
שיטה בה על מנת לעבור להמשך המסלול יש צורך תחילה לרדת/[[גלישה|לגלוש]] מ[[תחנות|תחנה]] או [[עגינות|עגינה]] באמצע המסלול, ולהתנדנד ב"מטוטלת" עד להגעה למסלול המקביל. מכאן המוביל ממשיך לטפס כרגיל, כאשר השני נשאר לאבטח מאותה תחנה. אם המוביל יכול להמשיך לטפס עד מעל הגובה של המאבטח, יוכל המאבטח לבצע מטוטלת ישירות מהתחנה, ולהמשיך לטפס רגיל (בתנאי שהמוביל הקליפ רק חבל אחד ויש חבל אחר היורד מן התחנה העליונה), אם המוביל לא עבר את גובה התחנה באופן משמעותי, ייאלץ השני לבנות תחנת [[גולש אחרון]] ולגלוש נמוך מספיק, עד לנקודה ממנה יוכל לבצע את המטוטלת בבטחה!
 
 
 
מקובל כי טרברסת מטוטלת היא שיטה הדורשת זמן רב יותר, מיומנות גבוהה וציוד נוסף. יש שיגידו שגם פוגעת בסגנון, כי זה לא טיפוס חפשי. שיטה זו אינה מועדפת, ותבוצע רק כשאין אפשרות מעשית לטרוורסה רגילה. במסלולי [[טיפוס מלאכותי]] מקובלת טרברסת מטוטלת.
 
 
 
בתמונה חלק מן הטופו של The Nose, על ה-El Capitan ב- Yosemite. מסומנות שתי טרברסות מטוטלת.
 
 
 
 
 
 
 
  
 +
מקובל כי טרברסת מטוטלת היא שיטה הדורשת זמן רב יותר, מיומנות גבוהה וציוד נוסף. יש שיגידו שגם פוגעת בסגנון, כי זה לא [[טיפוס חפשי]]. שיטה זו אינה מועדפת, ותבוצע רק כשאין אפשרות מעשית לטרוורסה רגילה. במסלולי [[טיפוס מלאכותי]] מקובלת טרברסת מטוטלת.
  
 +
בתמונה חלק מן הטופו של The Nose, על ה-El Capitan ב[[יוסמיטי]]. מסומנות שתי טרברסות מטוטלת.
  
  
שורה 55: שורה 45:
  
 
==[[טרברסה טירולית]] (Tyrolean traverse)==
 
==[[טרברסה טירולית]] (Tyrolean traverse)==
[[תמונה: tyrolean.jpg|left|300px]]
+
[[תמונה: tyrolean.jpg|שמאל|ממוזער|300px|הטרברסה הטירולית המפורסמת של ה-Lost Arrow Spire ביוסמיטי, קליפורניה]]  
 
שיטה למעבר ממצוק אחד למצוק שני או לחזור למצוק לאחר שטיפסנו עמוד נפרד למצוק העיקרי. גולשים ממצוק אחד, ומשאירים חבל אחד קשור לעגינה. מובילים את המצוק השני ומותחים את החבלים כשהם מחוברים כמו ב[[גולש אחרון]]. עכשיו ניתן לעבור בחזרה כמו ב[[אומגה]], ולמשוך את החבלים.
 
שיטה למעבר ממצוק אחד למצוק שני או לחזור למצוק לאחר שטיפסנו עמוד נפרד למצוק העיקרי. גולשים ממצוק אחד, ומשאירים חבל אחד קשור לעגינה. מובילים את המצוק השני ומותחים את החבלים כשהם מחוברים כמו ב[[גולש אחרון]]. עכשיו ניתן לעבור בחזרה כמו ב[[אומגה]], ולמשוך את החבלים.
  
 
==קריאה נוספת==
 
==קריאה נוספת==
[http://www.youtube.com/watch?v=9_8rx6Bh33c טרוורסת מטוטלת על ה-El Capitan (הראשונה בטופו שבתמונה)]
+
* [http://www.youtube.com/watch?v=9_8rx6Bh33c טרוורסת מטוטלת על ה-El Capitan (הראשונה בטופו שבתמונה)]
 
+
* [http://www.chockstone.org/TechTips/Traverse.htm תיאור מפורט של טרברסה טירולית]
[http://www.chockstone.org/TechTips/Traverse.htm תיאור מפורט של טרברסה טירולית]
 
 
----
 
----
תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...
+
תרמו לדף זה: [[משתמש: מיכה יניב|מיכה יניב]] ואחרים...
  
[[קטגוריה: טכניקות ומיומנויות]][[קטגוריה: טיפוס סלע]][[קטגוריה: טיפוס הרים]][[קטגוריה: טיפוס מלאכותי]]
+
[[קטגוריה: טכניקות ומיומנויות]][[קטגוריה: טיפוס סלע]][[קטגוריה: טיפוס הרים]][[קטגוריה: טיפוס מלאכותי]][[קטגוריה: טיפוס]]

גרסה אחרונה מ־06:20, 18 בינואר 2009

טרברסה (באנגלית ובצרפתית: traverse) היא קטע בטיפוס שבו יש מעבר שהוא יותר לצדדים ופחות למעלה. מקור המילה בפועל הלטיני traversare שפירושו - לחצות לצד השני.

אנו מכירים מספר סוגי טרברסות בטיפוס:

טרברסה רגילה

בטופו של ה-Pilar of Wisdom, בוואדי ראם, יש ארבע טרוורסות גדולות
.

קטע במסלול בו ההתקדמות היא אופקית ולא אנכית, כמו שהיינו מצפים. בהובלה בטיפוס חפשי או מלאכותי טרברסה יכולה להיות על מדף, לאורך חריץ אפקי או אלכסוני או פשוט על סלאב. בכל מקרה הסיבה לעשות טרברסה היא שהקו הישר של המסלול אינו ממשיך או שהוא קשה מדי (גג, שלילי, פייס חלק וכו'). דוגמה נפוצה היא מסלול העוקב אחרי חריץ או מערכת חריצים עד שהיא נגמרת, ואז עובר בטרוורסה וממשיך בחריץ אחר.

בתמונה הטופו של Pilar of Wisdom, בוואדי ראם בירדן. מסלול עם ארבע טרוורסות גדולות.
טרברסת מטוטלת (pendulum traverse)

בטופו של ה-Nose, ביוסמיטי, יש כמה טרברסות מטוטלת
.

שיטה בה על מנת לעבור להמשך המסלול יש צורך תחילה לרדת/לגלוש מתחנה או עגינה באמצע המסלול, ולהתנדנד ב"מטוטלת" עד להגעה למסלול המקביל. מכאן המוביל ממשיך לטפס כרגיל, כאשר השני נשאר לאבטח מאותה תחנה. אם המוביל יכול להמשיך לטפס עד מעל הגובה של המאבטח, יוכל המאבטח לבצע מטוטלת ישירות מהתחנה, ולהמשיך לטפס רגיל (בתנאי שהמוביל הקליפ רק חבל אחד ויש חבל אחר היורד מן התחנה העליונה), אם המוביל לא עבר את גובה התחנה באופן משמעותי, ייאלץ השני לבנות תחנת גולש אחרון ולגלוש נמוך מספיק, עד לנקודה ממנה יוכל להתנדנד על המטוטלת בבטחה!

מקובל כי טרברסת מטוטלת היא שיטה הדורשת זמן רב יותר, מיומנות גבוהה וציוד נוסף. יש שיגידו שגם פוגעת בסגנון, כי זה לא טיפוס חפשי. שיטה זו אינה מועדפת, ותבוצע רק כשאין אפשרות מעשית לטרוורסה רגילה. במסלולי טיפוס מלאכותי מקובלת טרברסת מטוטלת.

בתמונה חלק מן הטופו של The Nose, על ה-El Capitan ביוסמיטי. מסומנות שתי טרברסות מטוטלת.
טרברסה טירולית (Tyrolean traverse)

הטרברסה הטירולית המפורסמת של ה-Lost Arrow Spire ביוסמיטי, קליפורניה

שיטה למעבר ממצוק אחד למצוק שני או לחזור למצוק לאחר שטיפסנו עמוד נפרד למצוק העיקרי. גולשים ממצוק אחד, ומשאירים חבל אחד קשור לעגינה. מובילים את המצוק השני ומותחים את החבלים כשהם מחוברים כמו בגולש אחרון. עכשיו ניתן לעבור בחזרה כמו באומגה, ולמשוך את החבלים.

קריאה נוספת


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...