הרמן בול

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרמן בול
בול בדרך לננגה פרבט, שנראה ברקע

הרמן בול (בגרמנית: Hermann Buhl נולד ב- 22.9.1924, נפטר ב- 27.6.1957) נחשב לאחד המטפסים הטובים שקמו באוסטריה שלאחר מלחמת העולם השניה, ולאחד מהמטפסים הטובים בכל הזמנים. הוא היה חדשן בעיקר ביישום סגנון אלפיני בהימלאיה.

בול נולד באינסברוק והיה הצעיר מבין 4 אחים. לאחר מות אמו עבר לבית יתומים. לפני שתנועת הצופים פוזרה באוסטריה, בול היה צופה באינסברוק. בשנות ה-1930, כנער רגיש (ולא בריא במיוחד) הוא החל לטפס באלפים האוסטריים. ב-1939 הצטרף לסניף אינסברוק של ה- Deutscher Alpenverein (המועדון האלפיני הגרמני) ובמהרה הגיע לרמת טיפוס של עד קטגוריה 6. הוא היה חלק מצוות חילוץ ההרים של אינסברוק (Bergrettung Innsbruck).

מלחמת העולם השניה קטעה את לימודיו והוא גויס לגדודים האלפיניים ושרת בעיקר במונטה קאסינו. לאחר שנשבה בידי הצבא האמריקאי, הוא חזר לאינסברוק והשתכר מעבודות מזדמנות. בסוף שנות ה-1940 הוא סיים לבסוף את הכשרתו כמדריך הרים.

בול הוא היחיד שטיפס ראשון (עשה First Ascent) לפסגה מעל 8000מ' בסולו. הרמן בול וקורט דימברגר הם שני המטפסים היחידים אשר כבשו לראשונה שתי פסגות מעל 8000מ'. שבועות אחדים בלבד לאחר ה-First Ascent שלו על ברוד פיק (עם פריץ ווינטרסטלר, מרקוס שמוק וקורט דימברגר), בול ודימברגר ניסו להעפיל לפסגת הצ'וגוליסה (Chogolisa, 7665 מ'), הר סמוך שבזמנו טרם נכבש בסגנון אלפיני. בול נפטר סמוך לפסגת הצ'וגוליסה, בנפילה דרך קורניס על הרידג' (ridge) הדרום-מזרחי. גופתו לא נמצאה מעולם.

עם הישגיו נמנים:

עד המשלחת המוצלחת שלו לנאנגה-פארבאט, 31 בני אדם נפטרו בנסיון לטפסו.

הנאנגה-פארבאט

"רק" ההר התשיעי בגבהו בעולם, ופסגתו נכבשה 19 יום בלבד אחרי האברסט...

פרסומים

  • Buhl, Hermann (1956). Nanga Parbat Pilgrimage. Hodder & Stoughton. ASIN B0000CJH7J.
  • Buhl, Hermann (1999). Nanga Parbat Pilgrimage: The Lonely Challenge. Seattle, WA, USA.: Mountaineers Books. ISBN 0898866103.

קישורים חיצוניים


תרמו לדף זה: חי מולינה ואחרים...