האם האקונקאגואה הוא ההר הגבוה ביותר באמריקה?

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מאת מיכה יניב

מה אם האקונקאגואה הוא לא ההר הגבוה ביותר בדרום אמריקה?

אוחוס דל סאלאדו
אוחוס דל סאלאדו

לא, זו אינה בדיחה. האקונקאגואה, עם פסגה בגובה 6956מ' מעל פני הים, נחשב להר הגבוה ביותר בשתי האמריקות. מטפסי הרים צ'יליאנים העירו את הויכוח על מי הגבוה ביותר באמת, והם טוענים כי האקונקאגואה הוא רק השני. לפי "מגזין האנדים" (Andes magazine), ההר הגבוה ביותר הוא Ojos del Salado, שהוא לא רק גבוה יותר מהאקונקאגואה, אלא גם הר של 7000, היחיד באמריקה.

הטענה, שעדיין לא הוכחה ללא עוררין, מציגה דילמה בפני כל אלה שטיפסו על שבע הפסגות, ואולי יש כמה מהם ששוקלים עכשיו לצאת למשלחת נוספת, כדי לשמור על התואר שלהם...

Ojos del Salado, הוא הר געש גדול, המתנשא מעל לגבול ארגנטינה-צ'ילה. בתחילת המאה ה-20 נמדד גובהו בשיטות גיאודזיות על ידי משלחת ארגנטינאית-צ'יליאנית ונקבע כ-6853מ' מעל פני הים. 40מ' פחות מהאקונקאגואה.

במדידה הראשונה שנערכה על ידי צ'ילה, בשנת 1956, נמצא כי הגובה הוא 7084מ'. כלומר שעבור הצ'יליאנים הוא גבוה ב-200מ'. מדידה זו נערכה על ידי המשלחת הצ'יליאנית הראשונה (ללא ארגנטינאים) בהנהגת קולונל רנה גאחארדו (Colonel René Gajardo).

באותה שנה, קבוצת מטפסים, של המועדון האלפיני האמריקאי, שהוביל אדאמס קרטר (Adams Carter) מדדה את אותו הר - Ojos del Salado - וקבעו כי גבהו 6885מ'. הגובה הזה התקבל כמדוייק, בגלל המוניטין הטוב של ה-AAC, ולמרות שקבוצתו של קרטר לא הצליחה להגיע לפסגה.

מגזין האנדים יצר קשר עם הקולונל גאחארדו, שהוא כיום בן 84, ולטענתו יש ספק סביר לגבי הנושא. בנוסף, גאחארדו מאמין כי קרטר טעה בזיהוי הפיסגה הראשית של אוחוס דל סאלאדו ומדד פיסגה אחרת במקומה.

ועוד בנוסף, המטפס הצרפתי פיליפ רויטר (Philippe Reuter) ערך מדידות על מפות אויריות של חיל האוויר האמריקאי והוא אומר שגובהו של ההר הוא 23,240רגל, שהם 7083מ'.

מגזין האנדים פנה בקריאה נרגשת למטפסים וחוקרים לארגן משלחת למדידה מדוייקת של הפסגה ותוך כך ליישוב חילוקי הדיעות אחת ולתמיד. הם מתעלמים מכך שכבר היו מספר משלחות מדידה לאוחוס דל סאלאדו שעשו בדיוק את זה. בשנת 1989 יצאה משלחת מהאוניברסיה של פאודה, באיטליה (Pauda), שנעזרה בגיאולוגים ומטפסים צ'יליאנים. המשלחת מיפתה את איזור האונקאגואה והאוחוס דל סאלאדו. המיפוי והמדידה של הפסגות נערכו בעזרת GPS.

על פי מדידה זו, גובהו של האוחוס דל סאלאלדו הוא 6900מ' (22,637רגל) ושל האקונקאגואה 6962מ' (22,841רגל), עם טעות מדידה של 5מ'±. אף אחת מן המדידות לא נחשבת מדוייקת, כך שאין עדיין פתרון לויכוח.

כמה מילים על ההר

ההר הוא הר געש מן התקופה ההולוקנית (בן פחות מ10,000 שנים), והוא הגבוה בעולם מתקופה זו. אוחוס דל סאלאדו, או בתרגום חפשי, העיניים של המלוח, נמצא על גבול ארגנטינה-צ'ילה. למעשה הוא לא הר ממש אלא מערכת של לועות געשיים וכיפות בזלתיות, עם מספר פסגות משניות. אין התפרצויות מתועדות של ההר, למרות שהוא פעיל באופן חלקי ויש בו פעילות פומארולית (פליטה של גאזים, לרוב גפריתיים, בקרבת הר געש).

על ההר אקלים יבש מאד, ויש בו שלג רק באיזור הפיסגה, רק בחורף. האקלים היבש על ההר קשור, כפי הנראה, לקרבה שלו למדבר האטאקמה (Atacama). הטיפוס עליו הוא בעיקרו טרק ארוך, עם קטע אחד תלול, ממש לפני הפיסגה, שאולי מצריך שימוש בחבלים.

הפסגה נכבשה לראשונה בשנת 1937 על ידי זוג מטפסים פולנים יאן אלפרד שצ'פנסקי וג'וסטין ווז'ניץ (Jan Alfred Szczepañski, Justyn Wojsznis).

קישורים חיצוניים


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...